Open Monumentendag in kerk

OPEN MONUMENTENDAG – ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2023

Op zaterdag 9 september bent u van harte welkom in de kerk van Hoogerheide en Ossendrecht. Zij openen ook hun deuren tijdens de Open Monumentendag.

De VriendenLoterij Open Monumentendag wordt jaarlijks georganiseerd door lokale comités en het landelijk bureau Open Monumentendag, in samenwerking met de VriendenLoterij. Met dit evenement willen wij gezamenlijk de aandacht voor de monumenten vergroten door dit bijzondere Nederlands cultureel erfgoed toegankelijk te maken en te behouden voor een breed publiek.

Vorig jaar werd die dag voor het eerst sinds jaren ook weer in de gemeente Woensdrecht georganiseerd – een van de uitingen van de hernieuwde aandacht van de gemeente voor haar cultureel erfgoed. Dat smaakte naar meer; dus ook in 2023 kreeg het plaatselijk comité de vraag om deze dag weer te organiseren.

Ten opzichte van vorig jaar missen wij de Vijverhoeve (vanwege privé-omstandigheden) en de Volksabdij (omdat die wordt aangepast voor opvang van vluchtelingen). Maar dat gemis wordt gelukkig goedgemaakt door een vijftal nieuwe deelnemers.

Ook dit jaar ontbreken helaas nog wel de kernen Woensdrecht en Putte. Maar inmiddels zijn daar al wel afspraken over voor 2024 – dus wij blijven hopen! 

Intussen geeft dit vijftiental u toch een goed en gevarieerd beeld van wat onze gemeente aan monumentaal moois te bieden heeft. En in volgende jaren hopen we u opnieuw te mogen ontvangen, met nóg meer monumenten en een nóg aantrekkelijker programma.

Het organiserend comité wenst u veel plezier bij het ontdekken van ons Woensdrechts cultureel erfgoed!

1Landgoed Mattemburgh, Antwerpsestraatweg 183 4631 PN  Hoogerheide De burgemeester van Bergen op Zoom, Petrus Cuypers, begon in de eerste helft van de 19e eeuw met de aankoop van gronden, zijn zoon Louis ging daarmee door en liet de villa bouwen en het park in fasen (1843-1878) aanleggen. Hij vernoemde het geheel naar zijn moeder Maria van Mattemburgh. Zijn kleindochter Marie-Louise verkocht het landgoed van 400 hectare in 1970 aan Brabants Landschap. Het park van Mattemburgh wordt gerekend tot de vijf gaafst bewaard gebleven stijltuinen van ons land, met een Engels en een Frans deel. ‘Hoogtepunt’ is een theekoepel op een kunstmatige verhoging. Van hieruit lopen zichtassen naar de (voormalige) Oosterschelde en het beekdal van de Blaffert. Onder de koepel bevindt zich een voormalige ijskelder, nu in dienst als winterverblijfplaats voor vleermuizen. De villa is bij uitzondering vandaag open voor publiek.  www.brabantslandschap.nl
2Orangerie Mattemburgh, Antwerpsestraatweg 181 4631 PN  Hoogerheide Het landgoed Mattemburgh beschikt over een grote collectie citrusbomen (en andere mediterrane soorten) in kuipen. De oudste exemplaren dateren nog uit de 19e eeuw. Als winterverblijf voor deze warmteminnende soorten werd een orangerie gebouwd, die nu in gebruik is als restaurant. Voor de bomen is een nieuwe winterkas gebouwd. www.orangeriemattemburgh.nl

N.B.  De ingang van zowel het landgoed als de orangerie bevindt zich aan de Beukendreef. Daar vindt u ook parkeerruimte.

13Woonhuis, Dorpsstraat 21, 4641 HV  Ossendrecht Eind 19e eeuw gebouwd als woning voor de directeur van een cichoreifabriek. Een groot deel van de oorspronkelijke decoratie is nog aanwezig.
14Kapel H. Zr. Marie-Adolphine, Adolphineplein 2, 4641 RH  Ossendrecht Op de oorspronkelijke geboortegrond van de heilige Zr. Marie Adolphine, is deze Kapel na meerdere restauraties in 1983 ingewijd. In het pand wordt een korte film vertoond. www.zustermarieadolphine.nl
15Oorlogsmuseum Ossendrecht, Putseweg 60, 4641 SL  Ossendrecht Een bijzondere collectie voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog, ondergebracht in het vroegere Katholiek Militair Tehuis. www.oorlogsmuseumossendrecht.nl

10Streekheemmuseum Den Aanwas, Aanwas 29, 4641 JE  Ossendrecht Streekmuseum Den Aanwas is gevestigd in het oorspronkelijke huis (rijksmonument) uit 1743. Een mooi pand met een stijlkamer en een originele boerenkeuken. U vindt er archeologische vondsten,  oude ambachten,  werktuigen en gereedschappen. Daarnaast veel informatie over drie beroemde inwoners van Ossendrecht: Prinses Paulientje, Zuster Marie Adolphine en Pater Anselmus. www.hkk-zuidkwarttier.nl
11R.K. kerk St. Gertrudis, Dorpsstraat 1, 4641 HV Ossendrecht (geopend van 13:00 tot 16:00 u.) Driedelige Frans-neogotische kruisbasiliek met Westtoren.  Interieur met houten kruisribgewelven. Moderne glas-in-lood beglazing  in het koor. Architect  P.J.van Genk. www.samenkerk.nl
12Protestantse kerk, Dorpsstraat 10, 4641 HW  Ossendrecht Laat 18e-eeuwse zaalkerk, oorspronkelijk met inpandige pastorie, als vervanging voor de dorpskerk die, in de tijd van de Bataafse Republiek, aan de katholieke gemeenschap moest worden teruggegeven. www.pkgw.nl

3R.K. kerk O.L.Vrouw Hemelvaart, Raadhuisstraat 134, 4631 NJ  Hoogerheide (geopend van 13:00 tot 16:00 u.) Het huidige R.K.kerkgebouw Onze Lieve Vrouw Hemelvaart is in 1912 ingewijd. Deze parochiekerk is in neogotische stijl gebouwd op de plek waar eerst een oudere kerk uit 1721 stond. Boven de ingang is een beeld van Maria te zien en voor de kerk staat het Heilig Hart beeld van de ontwerper Jan Custers.
Architect: Jan Jurien van Langelaar.  www.samenkerk.nl
4Heemhuisje “’t Kwartier”, Binnenweg 33, 4631 LN  Hoogerheide: Het heemhuisje is een arbeidersmonument uit 1879. Vanaf ongeveer 1850 kochten arbeiders een stukje heidegrond en bouwden hierop hun woninkje. Veel van toen is gelukkig bewaard gebleven. www.hkk-zuidkwartier.nl
5Raadzaal (voormalige kapel) in gemeentehuis, Huijbergseweg 3, 4631 GC  Hoogerheide Waar ooit de zusters van het Philomenaklooster woonden en werkten, staat nu het gemeentehuis van Woensdrecht. De vroegere kloosterkapel is in dat gebouw opgenomen, en ingericht als raadzaal. www.woensdrecht.nl

6Wilhelmietenmuseum, Staartsestraat 2, 4635 BB  Huijbergen Dit poortgebouw (1674, gerestaureerd in 1975) was de toegang tot de gebouwen van het Wilhelmietenklooster. Het is nu in gebruik als museum betreffende de orde van de Wilhelmieten en de Congregatie van de Broeders van Huijbergen. www.wilhelmietenmuseum.nl
7Molen Johanna, Bergsestraat 25-B, 4635 RD  Huijbergen Dit rijksmonument, gebouwd in 1862, is een bergmolen of beltmolen met bovenkruier. In 1969 onderging de molen een grote restauratie en nu is de molen volledig maalvaardig. Het interieur is een lust voor het oog. In het nieuwe gebouw naast de molen kunnen bezoekers terecht voor een kopje koffie/thee en voor aankoop van molenproducten. www.molenjohannahuijbergen.nl
8Café “Het Calfven”, Calfven 99, 4641 RC  Ossendrecht Als laatste overgebleven van de talloze huiskamercafétjes die de gemeente in het begin van de 20e eeuw “rijk” was…
Meestal broodnodige aanvulling op een heel armoedig bestaan. www.oozo.nl
9Museum “Wings over Woensdrecht, O.L.V. ter Duinenlaan 199, 4641 RM  Ossendrecht Op het terrein van de Volksabdij is sinds enkele jaren dit museum gevestigd, dat een beeld wil geven van de rijke luchtvaartgeschiedenis van de gemeente Woensdrecht. Het museum vraagt € 6,= entree (inclusief koffie). www.wings-over-woensdrecht.nl
Geplaatst in De Bron